ВІДКРИТИЙ УРОК З БІОЛОГІЇ
В 9 КЛАСІ
НА ТЕМУ:
Запліднення та
внутрішньоутробний
розвиток
Тема: Запліднення і внутрішньоутробний розвиток
людини.
Мета: створити умови для:
ü усвідомленого
інформаційного запиту про ембріональний розвиток людини;
ü розуміння учнями
значущості знань про індивідуальний розвиток людини;
ü формування морального
відношення до зачаття і вагітності, відповідальності за життя, яке не
народилось;
ü усвідомлення життєвої
миті як найціннішої частки буття.
Обладнання: відеофільм, комп’ютер.
Тип уроку: формування нових знань. Урок-презентація.
Методи та прийоми: бесіда, випереджувальні завдання та повідомлення
учнів, складання опорної схеми, інтерактивний прийом «Мікрофон».
Міжпредметні зв’язки: біологія, зоологія,
інформатика.
Основні поняття: ембріональний розвиток, запліднення, імплантація,
гаплоїдний і диплоїдний набір хромосом, зигота, зародок, плід, зародкові
оболонки, зародкові листки, плацента.
ХІД УРОКУ
Що є благо? Знання.
Що є зло? Незнання.
Хто розумний, той, виходячи з обставин, одне
заперечить, а інше обере.
Сенека.
І.Мотивація начальної діяльності
Сьогодні урок, на якому
неможливо бути байдужим, на якому можна радіти і плакати, засуджувати і
розуміти, заперечувати і погоджуватись.
(оголошення теми, мети і епіграфу
уроку). На фоні музики:
Жив
собі маленький пухнастий клубочок. Він був зовсім маленький, теплий і
надзвичайно гарненький. Він жив у затишній, теплій маленькій нірці, де йому
було зручно і спокійно. Він прокидався, їв, грався, перевертався, знову засинав
і знову прокидався.
Інколи
клубочок просто лежав у своїй нірці, слухав звуки, які доносились ззовні. Ці
звуки були знайомими і приємними. Вони зачаровували малюка і були такими
рідними.
Він слухав шум води, дзюрчання струмка, ритмічний
стукіт. А інколи здалеку доносився
ніжний голосочок, схожий на звуки срібного дзвіночка.
Йшов
час, клубочок виріс і йому стало цікаво, що там за стінами його нірки, хто
володіє таким чудовим срібним голосочком.
Але
як тільки малюк підходив до дверей своєї нірки, йому робилось страшно і він не
наважувався вийти.
І в
один прекрасний день до малюка з’явилась добра Фея і сказала:
-Ти
вже виріс і хочеш вибратись із нірки? Я допоможу тобі. Але світ, в який ти
вийдеш, не буде таким затишним і
спокійним , як твоя нірка. Він великий, наповнений різними звуками, фарбами і
запахами. В ньому ти навчишся всьому, чого захочеш і побачиш багато
дивовижного.
Серце
у клубочка застукало, він відкрив дверці своєї нірки і зробив першик крок...
Це просто казка, казка,
яку я розповідала вже дорослим своїм дітям, коли вони просили розповісти, якими
вони були маленькими. А яке воно життя до народження?
(демонстрація малюнка 26-тижневого плоду
людини)
Хто це? Що ви хотіли б у нього запитати? (метод «Мікрофон»)
Давайте разом спробуємо
відповісти на ці запинання.
ІІ. Сприйняття та
засвоєння нового матеріалу.
Презентація матеріалу 1
учнем.
«Момент народження людини»
Розвиток нового організму починається із запліднення, в
якому беруть участь статеві клітини-гамети.
/Слайд 2./ Яйцеклітина-гаплоїдна клітина діаметром
150-200 мкм.,округлої форми, в цитоплазмі містятить мітохондрії, рибосоми і велику
кількість запасних білкових речовин. Вона здатна до запліднення протягом 24
годин після овуляції. Ця клітина дасть початок усім 100 трильйонам клітин
майбутнього організму!
Сперматозоїди-гаплоїдні
клітини малих розмірів, їх утворюється до 100000000 і тільки один запліднює
яйцеклітину. В клітині дуже мало цитоплазми, майже всю головку займає ядро.
Перед ядром міститься комплекс Гольджі, який бере участь у руйнуванні оболонки
яйцеклітини при заплідненні. Мітохондрії скупчені біля основи хвостика і забезпечують
його енергією для рухів, завдяки яким вони досягають яйцеклітини. В організмі
жінки сперматозоїди зберігають здатність до запліднення 3-4 дні.
/Слайд 3./ Запліднення
відбувається в маткових трубах. Сперматозоїди атакують яйцеклітину-видовище
просто фантастичне! Сперматозоїди синхронно б’ють хвостиками по яйцеклітині,
примушуючи її обертатись, але в яйцеклітину потрапляє лише один.
/Слайд 4./ ДНК
сперматозоїда вже всередині яйцеклітини, відбудеться злиття гамет і утвориться
зигота-перша і найголовніша клітина майбутньої людини! Всі наступні
1000000000000000 (квадрильон) клітин є «дочками» цієї клітини. Отже,
відбувається запліднення –процес злиття статевих клітин і утворення диплоїдної
зиготи, утворення нового життя-неповторного, індивідуального і такого
таємничого. Все-стать, група крові, колір очей і волосся, зріст, розмір ноги,
навіть будова усіх білків організму-все записано в генетичному коді 46
хромосом. Тому в деяких країнах Сходу (Китай, Корея) вважають, що людина
народжується саме в цей момент.
Вчитель. Отже, ембріональний
розвиток людини починається із запліднення. (складання схеми на дошці)
Ембріональний розвиток людини
♀Яйцеклітина (п) ♂Сперматозоїд
(п)
Зигота (2п)
Презентація матеріалу 2
учнем.
«День за днем...»
1 доба-дроблення зиготи навпіл, 2-3
доба-дроблення продовжується і зигота складається вже з 8
клітин. Саме в такому вигляді вона переноситься до організму матері при
штучному заплідненні. Через 3 доби
зародок складається з 32 клітин і схожий на ягоду шовковиці, але мікроскопічних
розмірів.
/Слайд 5./ Зародок
рухається в порожнину матки і протягом двох днів там вільно перебуває. До кінця
першого тижня число клітин зростає до 250 , зародок набуває форми кулі
діаметром 0,2 мм, утвореної одним шаром клітин. В такому вигляді він
занурюється (імплантується) в слизову оболонку матки і прикріплюється до неї.
/Слайд 6./ Клітини
зародка формують зародкові оболонки:
хоріон-зовнішня
оболонка, має ворсинки з капілярами, через які відбувається дихання і живлення
зародка;
амніон-внутрішня оболонка, яка
захищає зародок. Клітини цієї оболонки виробляють амніотичну рідину, яка
заповнює амніотичну порожнину між амніоном і зародком. Ця рідина підтримує
зародок і захищає від механічних пошкоджень. Така захисна оболонка утворюється
у всіх організмів, які вийшли на сушу (плазуни, птахи і ссавці, що є
пристосуванням до життя на суші). Всі перелічені організми відносяться до
Амніот.
На ранніх стадіях розвитку обмін між зародком і материнським організмом
відбувається через ворсинки хоріона, але через деякий час вони не справляються
з цією функцієюі із задньої кишки зародка утворюється оболонка алантоїс, за функцією подібна до
хоріона.
Із зародкового диску формується ембріон, у якого на 2 і 3
тижні можна виділити три зародкові листки, які дають початок різним органам і
системам:
ектодерма (зовнішній)-епітеліальний покрив шкіри, органи
нервової системи;
ентодерма (внутрішній)-органи травної і дихальної систем,
печінка, підшлункова залоза;
мезодерма (середній)-кістки, м’язи, кров.
Починається період
формування органів.
Вчитель. Продовжуємо заповнення
схеми.
дробіння
Зародок зародкові
оболонки
-мезо -алантоїс
Презентація матеріалу 3
учнем.
«Місяць за місяцем...»
1 місяць. /слайд 7/ Спочатку ембріон у вигляді диску, потім трубки
і коми. Із групи клітин швидко утворюються частина майбутньої дитини:
потовщення на кінці трубки-голова, випуклість черевної частини-серце, яке вже
скорочується, примітивний кишечник, закладаються перші статеві клітини. Обличчя
і кінцівки поки ще відсутні. Довжина ембріона-5 мм. він у 10000 разів більший
за запліднену яйцеклітину-лише за 1 місяць розвитку і продовжує швидко рости.
2 місяць . /слайд 8/ З’являються руки, ноги, зникає хвіст,
вимальовується обличчя. Розвивається нервова система: головний мозок уже схожий
на мозок дорослої людини, має звивини. Розвивається сечостатева і дихальна
системи, шлунок і кишечник набувають кінцевої форми. З’являються м’язи і
починається закостеніння скелету. Сформовані зачатки майже всіх майбутніх
органів. Здійснює перші рухи, вільно плаває у рідині. Якщо йому полоскотати ніс
або рот, то відкидає голову. Довжина ембріона 3 см, вага-11 г
/слайд 9/ До кінця другого місяця ворсинки епітелію зберігаються
тільки на тій стороні оболонки, яка контактує з маткою. Вони розростаються,
розгалужуються , занурюючись у слизову оболонку матки і разом із судинами
алантоїса утворюють позазародковий орган-плаценту
(дитяче місце) від грец. «корж»-орган, що зв’язує зародок з організмом
матері. Це єдиний орган у тварин, який походить від двох різних
організмів-матері і плоду. Подібно до інших Вищих тварин людина відноситься до класу
Плацентарних ссавців.
/слайд 10/
Плацента має форму диска діаметром близько 20 см і товщиною 5 см. Зв’язок
плаценти з організмом здійснюється пупковим канатиком, в якому проходять
пупкові артерії і вени. Кров матері і плоду тече по різних судинах і не
змішується. Плацента захищає плід від дії різних чинників-плацентарний бар’єр.
З цього часу зародок величаво називають-плід.
Вчитель. (продовження схеми)
Зародок
(ворсинки хоріону + стінки матки +алантоїс)
утворення плаценти,яка забезпечує:
·
дихання
·
живлення
·
виділення
·
захист (антитіла, плацентарний бар’єр)
·
гормон, який зберігає плід
в матці
Плід
Презентація матеріалу 4
учнем.
3 місяць. /слайд 11/ Обличчя стає схожим на людське, з’являються
ніс, рот і очі. Виникають відмінності в статевих органах. Значно розвивається
печінка, формуються нирки, подовжується кишечник. Але плід все ще більше
походить на космічного прибульця. Довжина плоду-10 см, маса 45 г.
4 місяць. /слайд 12/ Змінюються пропорції плоду: голова стає
меншою відносно тулуба. Шкіра червонуватого кольору, на голові починає рости
перше волосся. Кров рухається по судинах, серце б’ється у два рази частіше, ніж
у дорослої людини. Починають функціонувати печінка, шлунок, нирки, жовчний
міхур.
5 місяць./слайд 13/ Мати починає відчувати рухи дитини. Його шкіра
в зморшках. Волосся на голові стає більше, з’являються нігті. Легені
продовжують розвиватись, плід здійснює дихальні рухи, вчиться ковтати.
Довжина-25 см, маса 500г.
6 місяць. усі внутрішні органи достатньо сформовані, головний
мозок ускладнюється, активність плоду збільшується, здійснює до 20-60 рухів за
30 хвилин. Активність змінюється протягом дня-засинає і пробуджується.
7 місяць. Пробудження відчуттів, здатний чути, з’являється смак.
Плід стає життєздатним. Довжина 45 см, вага-1700г.
8 місяць. /слайд 14/ Основні органи повністю сформовані. Легені
складаються з альвеол. Серце б’ється часто (120-140 ударів за хвилину). Шкіра
набуває блідо рожевого кольору, зникають зморшки. Дитина займає положення вниз
головою.
9 місяць./слайд 15/ Маса тіла збільшується на 20-30 г в день.
Дитина готова до народження.
/слайд 16/ Висновок:
Життя до народження –це диво, його необхідно берегти.
Презентація матеріалу 5
учнем.
Щоденник ще ненародженої
дитини «Як я жив до народження»
(2 слайд) 2 місяць після зачаття. Сьогодні у
мене свято: два місяці я вже існую. Але, на жаль, святкую я не один-мама
викурила декілька цигарок і випила склянку вина. Від цього мені тяжко, болить
голова і нудить. У мене є друг, якому також виповнилось два місяці. Його мама
їсть вітаміни, п’є молоко. Він веселий і великий. Завидно.
( 3 слайд) 3 місяць після зачаття . Мій друг
вже великий, Я зовсім не підріс. Мама все палить і палить, а мені все гірше і
гірше. Мама мого друга гуляє на свіжому повітрі, а я, навіть, не знаю, яке воно
те чисте повітря. Ось народжусь і побіжу від неї гратись на свіжому повітрі. Я
втомився...
(4 слайд) 4 місяць після зачаття. Сьогодні у
мами знов якесь свято, вона їла щось дуже солоне, смажене і гостре., а запивала
все це пивом. У мене тепер болить живіт. Я образливо тупнув ніжкою, але вона
мене не зрозуміла. А мама мого друга дотримується режима, їсть фрукти та овочі,
молочні продукти. Він добре росте, вже великий, а Я такий, яким він був у три
місяці.
(5 слайд) 5 місяць після зачаття. Вчора у
мами були гості і вона, звісно, з ними випила вина. А сьогодні зранку у неї
болить голова. Тому вона з’їла якусь пігулку і випила декілька чашок кави.
Невже вона не знає, що цього робити не можна? Мені так погано...
(6 слайд) 6 місяць після зачаття. Тато з
мамою сьогодні сперечались. Вони так кричали. Я зрозумів, що зовсім їм не
потрібен. Не буду Я у них народжуватись. Не люблю Я їх. Батьки мого друга
ніколи не сваряться і завжди з ним розмовляють. Після сварки мама зібрала
важкі-важкі сумки і пішла. ЇЇ серце ледве не відмовило від важкого! Розумієте:
Я ледве не вмер!
(7 слайд) 7 місяць після зачаття. Мені вже
сім місяців, але виглядаю на шестимісячного. А мені так хочеться бути великим і
сильним. Сьогодні моя мама посварилась з мамою мого друга, доводячи їй, що
можна ходити в баню і пішла.
Спочатку мені було тепло
і добре. А потім стало так тісно і маму десь швидко повезли.
...Раптом я побачив
яскраве світло, злякався і закричав. Мене зразу ж обплутали якимись трубочками
і накрили скляним ковпаком. Я вже народився, а мій друг народиться через два
місяці-здоровим і веселим.
А головний дядечко
в білому халаті сказав: «Який він маленький, слабенький та й пальчиків у нього
шість» А я подумав-хіба так не повинно
бути?
В медичній карті зроблено запис: Хлопчик. Вага при
народженні 2300г, ріст 45 см. Роди-передчасні-на 34 тижні вагітності,яка
протікала з токсикозом в 1-й та 2-й половині вагітності. Наявні ознаки
незрілості, дитина неактивна, крик слабкий. Шкірні покриви бліді. зі сторони
внутрішніх органів зміни. Чітко прослідковується систолічний шум, необхідне
обстеження з метою виключення пороку серця.
Діагноз: недоношеність 1 ступеня, природжений порок серця.
Анамнез: мати протягом всієї вагітності курила, вживала алкоголь.
(8слайд) В медичній карті друга: Хлопчик.
Вага 3500г, ріст 50 см. Роди вчасно на 40 тижні вагітності. Дитина активна,
кричить голосно. Шкіра і слизові чисті, рожеві. Зі сторони органів патологій
немає.
Діагноз: здоровий новонароджений.
Вчитель. /слайд 9/ Які ж фактори впливають на розвиток ембріона?
Плід
·
забруднення навколишнього середовища
·
ліки, наркотики, препарати побутової хімії
·
материнські стреси
·
спадкові фактори
·
недостатнє харчування і дефіцит води
·
інфекційні захворювання
·
алкоголь і паління
Вчитель. Давайте повернемось назад
і переглянемо дивовижні перетворення за такий короткий період. (зупиняється на
10 слайді). Прослухайте рядки з щоденника, «написані» ненародженою дитиною.
...Це станеться сьогодні. Усе готово. Лікарю заплачено.
Лікар, огидно посміхаючись, поспішив Її заспокоїти (Він навіть не намагався Її
відмовити): операція проходить під наркозом, а тому безболісно. Пожартував: це
ж так просто, як вирвати гнилий зуб.. Я оцінив поезію порівняння. ЇЇ нудило...
Мені залишилося кілька годин...
Цікаво, що зроблять зі Мною, точніше з тим, що колись було
Мною? Сонце на заході перетворюється на вітер. Людина після смерті стає
землею... А чим буду Я? Сировиною для медикаментів? Мене використають у
косметології? Спустять у каналізацію? Мене, що так хоче жити! Краще не думати
про це. Я вже й так на межі божевілля.Мені страшно...
Мамо, мила, Я хочу, щоб ти знала-Я прощаю тебе...»Не судіте,
і не осуджені будете...»Я вірю, що Ти не можеш інакше... Я прощаю Тебе, а Ти
прости Мене... Бачить Бог, Я хотів зробити Тебе щасливою, а завдавав лиш болю,
сліз, горя. Прости. Якщо для Твого щастя необхідна Моя смерть, що ж я
готовий... але чи зробить це Тебе щасливою?
Це по мене... Запах ліків і болю... Білі халати, біла стеля,
білі стіни...Хто сказав, що колір смерті – чорний? Мені страшно... Скоріше б
усе скінчилося...
Який біль! Чому Я повинен його терпіти?! Зробіть мені
наркоз! Я теж хочу наркоз... Мамо, матусю, нехай святиться ім’я Твоє... Я все
одно Тебе люблю... Любив...
/слайд 12/
Остановись! Пусть он увидит солнце,
Услышит шум весеннего дождя,
И будет в час
счастливейшей бессоницы
Смотреть на звезды, глаз не отводя.
Тебе легко не дать ему родиться.
Тебя не станут за руки держать-
Ведь он не сможет даже защититься,
Не сможет вскрикнуть, встать и убежать.
И разве не могла б ты поделиться
С ним миром, домом, лаской и теплом,
И, если нужно, даже потесниться
И дать ему местечко за столом?
И, может быть, никто другой, а этот,
Чья жизнь уже на ниточке висит,
Окажется ученым иль поэтом,
И целый мир о нем заговорит.
Так, ці строки про небажану вагітність та аборт. Момент в
житті жінки, коли перед нею стоїть вибір: перервати вагітність чи народжувати.
Деяким необізнаним їз цим питанням процедура аборту уявляється досить простою,
практично безболісною і такою, що не має жодних негативних наслідків. Але це не
так. Я не буду зараз говорити про фізичний і душевний біль жінки, але давайте
іще раз поглянемо на фотографі 12 – недільного зародка -саме в цей строк
дозволено робити аборти-хірургічні операції, під час яких вміст матки
видаляється за допомогою спеціальних інструментів.
Аборт-це санкціоноване
наймане вбивство, оплачене самими батьками.
За даними статистики, в
Україні щорічно робиться 600 тис. абортів.
Яка ваша думка?
V.Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання:
§ 31, підготувати
повідомлення «Тератогенні фактори середовища», «Пренатальна педагогіка»,
скласти пам’ятку «Майбутній мамі».
Немає коментарів:
Дописати коментар